Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü (AISI) topluluğu tarafından bildiri olarak yayınlanan, çelik üreticileri tarafından üretilen çeliklerin belli bir kullanım alanına göre içeriğinin sabit bileşenlerden olduğunu belirlemek için kullanılan bir ürün sınıflandırma terimidir. AISI kodlarına göre üretim aşamasındaki çeliğin içerdiği elementler farklılık göstermektedir.

Üretilen ürünlerin içerisindeki hammadde (element) ve üretim bandından inmeden önceki tüm süreçlerini belli kriterler ile çeliklerin kimyasal bileşimlerine, mekanik özelliklerine ve uygulama alanlarına göre sınıflandırılmasına izin verir. AISI ile başlayan sınıflandırma terimleri, global ürün pazarlarında satılan ürünlerin, içeriğinde % kaç element olduğunun bilinmesini sağlamaktadır.

AISI Kriterleri İle Üretilen Çeliklerin Tanım Kodları Nelerdir?

AISI kriterlerine uygun üretilen bazı paslanmaz çelik ürünlerinin tanım kodları:

  • AISI 201
  • AISI 304
  • AISI 310 / AISI 310S
  • AISI 316 / AISI 316L / AISI 316Tİ
  • AISI 630
  • AISI 1045
  • AISI 4815
  • AISI 8620
  • AISI 9310

Örneğin bu sınıflandırma sistemi ile üretilen bir ürün olan, C45 (AISI 1045) çeliği, orta gerilimli bir imalat çeliğidir ve akslar, cıvatalar, dövme bağlantı çubukları, krank milleri, burulma çubukları, hafif dişliler, kılavuz çubukları, vidalar, dövme parçaları, miller, baltalar, bıçaklar, ahşap işleme matkapları ve çekiçler gibi birçok farklı alanda tercih edilmektedir.

Hangi endüstrilerde AISI çeliği kullanılır?

İçeriğinde yüksek miktarda molibden barındırdığından dolayı mukavemeti yüksek olan kullanım alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Neredeyse bütün sektörler için farklı bir sınıflandırma tanımı mevcut. Bunlardan bazıları; buhar kazanları, endüstriyel sıvı veya gaz depolama ürünlerinin cephe kaplamaları, kimya, petrol ürünleri ve gıda sanayisi.

İhtiyaç duyulan sektörler için çelik uzmanından destek almalısınız. İhtiyaç duyduğunuz alan için uygun olan kalite normlarını bu alanda uzman olan kişiler kolaylıkla belirleyecektir.

Başka hangi kalite versiyonları var?

Paslanmaz çelik kullanılacağı alana göre birden fazla kalite numaralarına sahip bir üründür. Üretim aşamasında içeriğindeki hammadde miktarı, kullanım alanına göre karıştırılıp ona göre üretilmektedir.

Bunlardan bir tanesi ASME BPE ÇELİK ilaç sanayisi gibi kritik antibakteriyel alanlar için özel üretilen ürünler için belirtilen bir gereksinimdir. Paslanmaz çeliklerin kalite versiyonlarından bazılarını öğrenmek için PASLANMAZ ÇELİK KALİTE VERSİYONLARI yazımızı inceleyebilirsiniz.