Kaynak denildiği zaman yalnızca parçaların birleştirilmesi akla gelse de esasında farklı kaynak çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitleri temel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Örtülü Elektrot Art Kaynağı
  • Özlü Telle Ark Kaynağı
  • Gaz Altı Kaynağı
  • TIG Kaynağı
  • Elektrik Direnç Kaynağı
  • Oksi-Asetilen Kaynağı

Örtülü Elektrot Ark Kaynağı

Örtülü elektrot ark kaynağı, iş parçası ile örtüsü olan tüketilebilir bir elektrot arasındaki arkın kaynak için gerekli sıcaklığı sağladığı, elle gerçekleştirilen bir kaynak yöntemidir. Bu yöntemde elektrot, ilave metal ve ark taşıma görevlerini yerine getirir. Elektrodun örtüsü, kaynak bölgesini ve arkı havanın olumsuz etkilerinden koruyan gazlar ve cüruf meydana getirir.

Örtülü elektrot ark kaynağı, açık veya kapalı alanlarda, çeşitli malzeme ve kalınlıklarda, herhangi bir pozisyonda kaynak yapmaya elverişli bir yöntemdir. Bu yöntemin yararları arasında ekipmanın basit ve ekonomik olması, kaynak niteliğinin iyi olması, kaynak hızının kontrol edilebilir olması sayılabilir.

Sakıncaları ise elektrodun sık sık yenilenmesi gerekliliği, cürufun arındırılmasının güçlüğü, kaynak dikişinin düzensiz olması, kaynak işleminin arkın görüş mesafesine bağlı olmasıdır.

Özlü Telle Ark Kaynağı

Özlü telle ark kaynağı, metal parçaların birleştirilmesinde kullanılan bir kaynak yöntemidir. Bu yöntemde, boru şeklindeki tel elektrodun içinde bulunan öz maddesi, kaynak bölgesinde yanarak ve ayrışarak kaynak için gerekli ısının oluşmasını ve kaynak banyosunun korunmasını sağlar.

Özlü telle ark kaynağı, hem kendinden korumalı hem de dıştan korumalı olarak iki şekilde yapılabilir. Kendinden korumalı özlü telle ark kaynağı, öz maddesinin oluşturduğu gazlarla kaynak bölgesini korurken, dıştan korumalı özlü telle ark kaynağı, kaynak torcundan gelen bir koruyucu gazla kaynak bölgesini korur.

Özlü telle ark kaynağı, geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu kaynak yöntemi, ağır sanayi, gemi inşa, otomotiv, köprü ve yapı imalatı, boru hattı, makine, rüzgar türbini, tank ve silo gibi sektörlerde tercih edilir. Özlü telle ark kaynağı, hem sert dolgu hem de birleştirme kaynaklarında kullanılabilir.

TIG Kaynağı